Dzieci

Ból stópek u dziecka. Co oznacza? Jak można go zredukować?

Dziewczynka

Gdy dziecko skarży się na bolące stopy, często wywołuje to niepokój u rodziców. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u specjalisty, na przykład u pediatry, ortopedy albo fizjoterapeuty, by wykonać odpowiednie badania i określić źródło bólu. W większości przypadków okazuje się, że ból stópek u dziecka jest wynikiem przejściowych zmian związanych z wiekiem. Artykuł został przygotowany przez sklep dlastopy.pl oferujący buty dziecięce profilaktyczne.

Ból stóp u dzieci – przyczyny

W sytuacji, gdy dziecko narzeka na bolące kończyny dolne, nie powinno się nigdy lekceważyć jego problemu. Pierwszym krokiem powinna stać się wizyta u pediatry. Po zbadaniu nóżek może on też zlecić badania krwi – morfologię, OB, by sprawdzić, czy ból nie jest powiązany ze stanem zapalnym organizmu.

Wśród najczęstszych przyczyn bólu stóp u dzieci znajdują się:

  • odciski, pęcherze, otarcia
  • urazy powstałe podczas zabawy
  • infekcje wywołujące bóle stawowe i mięśniowe
  • bóle wzrostowe

Rzadziej za ból stópek u dziecka odpowiedzialne są młodzieńczy zespół fibromialgii, przewlekłe zapalenie kości czy też choroby nowotworowe.

Bóle wzrostowe u dzieci

Dolegliwości polegające na bólach wzrostowych diagnozowane są przede wszystkim w okresie intensywnego wzrostu dziecka. Tkanki nie są w stanie nadążyć za przyspieszonymi procesami wzrostowymi, czego rezultatem jest ból.

W przebiegu tej dolegliwości często pojawia się ból więzadeł, na przykład przy próbie dosięgnięcia palców stóp rękoma z wyprostowanej pozycji. Również charakterystyczny jest ból śródstopia u dziecka, co powiązane jest z płaskostopiem. Tworzy się ono u małych dzieci i występuje naturalnie aż do 6.-7. roku życia.

Najważniejsze cechy bólów wzrostowych u dziecka:

  • diagnozowane są w wieku 3-12 lat
  • najczęściej odczuwane są w czasie wieczora, nocy
  • pojawiają się na krótki okres – zwykle 10-30 minut
  • dotykają każdej strony ciała
  • nie towarzyszą im obrzęki, zaczerwienienia
  • badania morfonologiczne nie pokazują odstępstw od normy

Jak zredukować wzrostowy ból stóp?

Gdy pojawia się wzrostowy bol stopy u dziecka, w takiej sytuacji można pomóc mu poprzez zastosowanie masaży. Zmniejszają one dolegliwości i poprawiają codzienny komfort – można wspomagać się wtedy ciepłymi okładami, strumieniem wody. Dobre rezultaty przynoszą też ćwiczenia, na przykład rozciąganie stóp, prostowanie palców. W przypadku znacznych dolegliwości lekarz może zalecić zastosowanie maści przeciwbólowych.

U dziecka, u którego występują takie bóle stopek, zaleca się także zbilansowaną dietę, która uzupełnia niedobory. Szczególnie ważne są witamina D, wapń i cynk.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *