Lifestyle

Ceramiczny grill Kamado – wędzarnia, grill oraz piekarnik

grillowanie KamadoClub

Wiosna to również początek, tak lubianego przez Polaków sezonu grillowego. W sklepach zaczynają pojawiać się produkty przeznaczone typowo na grilla oraz wszystkie akcesoria związane z grillowaniem. Jednak zanim zabierzemy się za smażenie na grillu, musimy taki zakupić. Jakie są rodzaje grilla? Czym jest grill Kamado i dlaczego warto zwrócić na niego uwagę.

Rodzaje grillów.

Najbardziej popularne w naszym kraju są małe grille opalane węglem drzewnym, które można kupić za kilkadziesiąt złotych, w praktycznie każdym markecie.

Istnieją jeszcze grille jednorazowe, jednak ich zakup jest brany pod uwagę jako ostateczność. Tutaj na pewno dużym plusem jest ich niska cena.

Bardziej atrakcyjne, niestety również cenowo, są grille gazowe. Dobra gazówka to wydatek ok. 1000 zł. Plusem tego typu grilla jest jego długowieczność, wydając całkiem sporą sumę na jego zakup, możemy być pewni, że będzie on nam służył przez kilka dobrych lat. Niektórym, może przeszkadzać, że samo grillowanie odbywa się inaczej niż na tradycyjnym węglu drzewnym (tutaj to spalanie gazu daje temperaturę), jednak jest to szczegół, na który wiele osób przymyka oko.

Ostatnio jednak coraz popularniejsze są grille ceramiczne. Sprawdźmy skąd, wziął się taki wzrost zainteresowania tymi produktami oraz czy warto zainwestować w takiego rodzaju grill?

Gill ceramiczny, czyli?

Grill ceramiczny, można spotkać również pod nazwą grill Kamado. Co ciekawe, tego typu produkt może służyć również jako wędzarnia oraz piekarnik. Główną zaletą tego typu grilla jest idealna jakość przygotowywanych posiłków. Wszystko dzięki konstrukcji samego grilla, który dzięki ceramicznym pierścieniom i ceramicznej skorupie idealnie koncentruje i równomiernie dystrybuuje ciepło. Samą temperaturę można dokładnie kontrolować. Dzięki grillowi ceramicznemu potrawa może mieć chrupiącą skórkę i być wilgotna w środku.

Kolejną zaletą grilla Kamado jest mała ilość węgla drzewnego, jaką musimy zużyć do przygotowywania potraw. W większości przypadków 1 partia węgla wystarcza na ok. 6 do 8 godzin grillowania, co porównując do tradycyjnych grilli, jest wynikiem nie do osiągnięcia.

Jednak grill ceramiczny, może służyć nie tylko do tradycyjnego przygotowywania potraw. Oprócz grillowania Kamado można wykorzystać jako wędzarnię lub do wyrobu ciasta, upieczenia chleba lub pizzy. Wszystko to jest możliwe, dzięki temu, że grill, dzięki powłoce ceramicznej, ma bardzo dobre właściwości izolacyjne, a tym samym bardzo długo utrzymuje temperaturę, którą można precyzyjnie kontrolować.

“Kamado” to nazwa pochodząca z języka japońskiego i można ją przetłumaczyć jako “miejsce na kocioł gliniany”. Pierwszy grill Kamado powstał w Stanach Zjednoczonych po zakończeniu II Wojny Światowej.

W grillach ceramicznych pali się tak, jak w tradycyjnych konstrukcjach, węglem drzewnym. Idealnie upieczone potrawy, to kwestia specyfiki materiału, z jakiego grill został wykonany, a nie kwestii opału.

Na rynku istnieje wiele firm, które produkują grille ceramiczne. Nie ma również co ukrywać, że cenowo grill Kamado będzie zdecydowanie najdroższą propozycją spośród wszystkich konstrukcji do grillowania. W zależności od sklepu, za dobrej jakości grill ceramiczny zapłacimy od kilu do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Jest drogo, ale są to dobrze wydane pieniądze. Jakość potraw, jaką osiągniemy, korzystając z tego rodzaju konstrukcji, jest niemożliwa do uzyskania, grillując potrawy na tradycyjnym metalowym grillu. Oprócz tego sam grill przyda się również w sezonie zimowym, kiedy możemy wykorzystać go jako domową wędzarnię lub piec do chleba i pizzy. Inne konstrukcje nie dają nam takich możliwości. Co bardzo ważne grill ceramiczny jest bezpieczny dla dzieci, wynika to z konstrukcji, dzięki której zewnętrza część grilla nie jest nagrzana w taki sposób, jak w grillach tradycyjnych.

W sezonie letnim grillowanie, ze znajomymi jest już niemal naszą narodową tradycją. Miło spędzony czas, do tego pyszne jedzenie. Inwestując w dobrej jakości grill, mimo wydania całkiem pokaźnej sumy pieniędzy, zapewnimy sobie urządzenie wielofunkcyjne, po którego użyciu, nigdy nie będziemy chcieli wrócić do tradycyjnej konstrukcji grilla.

Partner artykułu:

kamado club grille

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *