Moda damska

Ile materiału zamówić na sukienkę?

Materiał na sukienkę

Zabierasz się do szycia własnej sukienki? Nie wiesz, ile materiału zamówić, żeby nie brakło, ani nie zostało zapasu na jeszcze jedną sukienkę? Podpowiadamy, ile materiału zamówić na sukienkę mini, midi i maxi!

Zanim kupisz materiał – jak się przygotować?

Kupowanie materiału do uszycia sukienki „na oko” nie będzie dobrym pomysłem, zwłaszcza jeżeli nie jesteś doświadczoną krawcową. Sukienka sukience nierówna – zupełnie inaczej będzie w przypadku sukienki mini, midi jak i maxi. Nie bez znaczenia jest też długość rękawa czy stopień skomplikowania wzoru. Jeśli sukienka jest rozkloszowana albo uszyta z koła, będzie to miało znaczący wpływ na ilość materiału, jakiej będziesz potrzebować. Dlatego zacznij od wybrania odpowiedniego modelu i wykroju – bez tego nawet nie zaczynaj zakupów!

Oblicz, ile materiału potrzebujesz na uszycie sukienki – sprawdzony sposób

Jeśli masz już wykrój, ale nie masz informacji o długości potrzebnego materiału, z łatwością możesz sama to zmierzyć. Przygotuj formę, wytnij ją, sklej i połóż na podłodze. Pamiętaj o dwóch rzeczach: 1. formy powinny być ułożone zgodnie z kierunkiem nitki prostej oraz 2. materiały mają z reguły szerokość 140 cm. Na koniec zmierz centymetrem krawieckim powierzchnię, jaką zajmują formy. Dodaj zapas. Gotowe!

Materiał potrzebny do uszycia sukienki – na co zwrócić uwagę?

  • Wybór wzoru i fasonu – sukienka mini, midi czy maxi, bez rękawów czy z długimi rękawami? Czy spódnica ma być odcinana? Czy rękawy bufiaste albo rozkloszowane?
  • Wykończenia – czy sukienka ma mieć koronki, plisy, obszerne mankiety albo inne materiały dekoracyjne?
  • Wymiary ciała – zmierz dokładnie obwód w biuście, talii i biodrach. To pomoże Ci określić długość potrzebnego materiału. Im większy rozmiar, tym więcej materiału będzie potrzebne.
  • Rodzaj tkaniny – elastyczna będzie potrzebować nieco mniej materiału niż sztywna. Dodatkowo, jeśli jest np. wzorzysta, warto uwzględnić większy zapas, żeby zachować spójność wzoru.
  • Szerokość tkaniny – choć najczęściej jest to 140 cm, zdarzają się tkaniny w przedziale 110 – 150 cm.
  • Zapas – ewentualne pomyłki, poprawki i wykończenia to, w zależności od poziomu skomplikowania projektu, dodatkowe od kilku centymetrów do nawet metra!

Sukienka mini, midi, maxi – ile materiału kupić?

Każdy wzór jest inny i czasem skomplikowana miniówka pochłonie więcej materiału, niż prosta długa sukienka. Żeby jednak łatwiej odnaleźć się w świecie tkanin, poniżej przedstawiamy uśrednione zapotrzebowanie na materiał dla trzech długości sukienek. Choć nie jest to ostateczna odpowiedź i w przypadku Twojego projektu wymiary mogą się znacznie różnić – śmiało możesz potraktować poniższe wytyczne jako orientacyjną bazę.

Sukienka mini: powyżej kolana i krótsza

Widełki ilości materiału: około 1,5 – 2,5 metra

Sukienka midi: do kolan lub nieco poniżej kolan

Widełki ilości materiału: około 2,5 – 3,5 metra

Sukienka maxi: długa, sięgająca co najmniej do kostek

Widełki ilości materiału: około 3,5 – 5,5 metra lub więcej

Te widełki to jedynie główny panel sukienki, bez uwzględniania rękawów, wykończeń czy innych dodatków. Rękawy, falbany, plisy czy inne ozdoby będą potrzebować dodatkowej ilości materiału. Zawsze lepiej też mieć trochę za dużo materiału niż żeby w trakcie szycia go zabrakło. A jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości – skonsultuj się z kimś bardziej doświadczonym. Doświadczonych ekspertów znajdziesz w profesjonalnym sklepie z tkaninami Larumi.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *