Lifestyle

Jak wybrać idealną białą szatkę na chrzest?

szatka do chrztu

Sakrament chrztu świętego jest niezwykle istotny w życiu dziecka, jego rodziców i całej wspólnoty kościoła. Rodzice chrzestni muszą pamiętać o dwóch ważnych rzeczach, a mianowicie o świecy i białej szatce. Wybierając szatkę, zwróćmy uwagę na budżet i czas realizacji zamówienia. Ten drugi aspekt jest ważny, jeśli decydujemy się na spersonalizowaną pamiątkę.

Co symbolizuje biała szatka?

Już w Biblii znajdziemy informację o białej chuście, nakładanej podczas chrztu świętego. Ta tradycja przetrwała do dziś. Podczas ceremonii matka chrzestna nakłada szatkę na maluszka. To znak, że dziecko rozpoczęło nowe życie w duchu wiary katolickiej.  Bardzo ważny jest również kolor. Biel symbolizuje niewinność i czystość. Pamiętajmy, że szatka ma być stonowana i elegancka. Nie ma tutaj miejsca na ekstrawagancję.

Jaki wzór wybrać?

Na szatce może się znaleźć ozdobny, haftowany wzór. Może być wykonany ręcznie lub komputerowo. Spersonalizowana biała szatka do chrztu jest idealną pamiątką dla dziecka, rodziców i chrzestnych. Można na niej zamieścić datę przyjęcia sakramentu i imiona maluszka. Często jest ozdobiona uroczym elementem graficznym. Zwykle przedstawia Anioła Stróża, białą gołębicę lub Matkę Bożą z Dzieciątkiem Jezus. Bardzo rzadko na szatce haftuje się krzyż. Wzory wyszywane są nitką o dowolnym kolorze. Często klasyczne szatki są wzbogacone o haft wyszywany złotą, elegancką nitką.

Popularne są również szatki wykończone delikatnymi wstążeczkami lub subtelną, białą koronką.

Z jakiego materiału powinna być wykonana szatka?

Zwykle szatki do chrztu są bawełniane, atłasowe lub satynowe. Wybierając materiał, zwróćmy uwagę na to, aby był wysokiej jakości. Wtedy możemy go łatwo i szybko wyprać i wyprasować szatkę bez obawy, że się zniszczy. Możemy wybrać haft wykonany komputerowo lub wyszywany. Ładniej wyglądają wzory wyszywane. Jednocześnie są trwalsze. Musimy jednak pamiętać, aby zamówić taką szatkę dużo wcześniej. Czas zamówienia jest dłuższy niż w przypadku haftu wykonanego komputerowo.

Jaki kolor powinna mieć szatka?

Biorąc pod uwagę zwyczaje, tradycję i symbolikę, najlepszym rozwiązaniem będzie biała szatka. Dostępne są również beżowe i kremowe modele, jednak nie są one aż tak popularne. Możemy wybrać białą szatkę z koronką i wstążeczkami w białym, złotym, srebrnym, różowym lub niebieskim kolorze. Niezwykle elegancko prezentuje się haft wyszywany złotą nitką. Jest wyrazisty i wyraźnie odróżnia się od materiału.

Jaki kształt może mieć szatka?

Klasyczne szatki do chrztu są prostokątne i kwadratowe. Znajdziemy również takie w kształcie serca. Od pewnego czasu popularne są również białe koszulki udekorowane spersonalizowanym, eleganckim i uroczym haftem. Oczywiście są bardzo ładne. Mogą być wspaniałą pamiątką. Jednak w czasie ceremonii nie są zbyt praktyczne. Przebieranie maluszka w koszulkę podczas chrztu może być bardzo stresujące. Jeśli chcemy uniknąć niepotrzebnych nerwów, warto jednak wybrać klasyczną szatkę. Zgodnie z tradycją nakrywa się nią dziecko po obmyciu główki wodą święconą.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *