Moda męska

Prawidła do butów – dlaczego warto?

prawidła do skórzanych butów

Buty to bardzo ważny element naszego ubioru. Wielu ludzi uważa, że buty są poniekąd wizytówką człowieka. Dlatego zawsze staramy się mieć czyste i zadbane obuwie. W sklepach dostępnych jest wiele specjalistycznych środków i dodatków do czyszczenia i pielęgnacji obuwia. Sposób dbania o buty na przestrzeni lat trochę się zmienił. Niewielu z nas dziś wie czym są prawidła do butów.

Prawidła do butów to wypełnienia do butów, które odwzorowują kształt stopy. Ich zadaniem jest utrzymanie odpowiedniego kształtu cholewki buta. Prawidła mogą być wykonane z plastiku. Nie są one jednak tak skuteczne, jak klasyczne prawidła drewniane do butów.

Jak działają prawidła do butów?

Podczas noszenia butów, zwłaszcza skórzanych nasze stopy się pocą. Buty nasiąkają i stają się wilgotne. Kiedy je ściągamy pozostają w nienaturalnym kształcie i w takim kształcie wysychają. Takie działanie prowadzi do odkształcania się obuwia i jego szybszego niszczenia. Stosując prawidła do butów i wkładając je do butów natychmiast po ich ściągnięciu możemy temu zapobiec. Dodatkowo, jeżeli stosujemy drewniane prawidła możemy znacznie przyspieszyć proces wysychania obuwia, ponieważ drewno wchłania wilgoć.

Dodatkową funkcjonalnością prawideł jest rozciąganie obuwia. Prawidła do rozciągania butów są w stanie rozciągnąć nasze buty na długość i szerokość. Jest to proces czasochłonny, około 3 mm na tydzień. To idealne rozwiązanie, kiedy okaże się, że kupione przez nas buty są za małe lub za wąskie.

Ile kosztują prawidła do butów?

Prawidła wykonane z plastiku są bardzo tanie. Nie są jednak tak skuteczne jak te drewniane. Nie pochłaniają wilgoci i mogą się łatwo połamać. Takie prawidła kosztują kilka złotych. Natomiast prawidła drewniane, w zależności od rodzaju drewna mogą kosztować od około 50 zł do nawet 300 zł.

Może wydawać się, że taki produkt jak prawidła do obuwia to przedmiot zupełnie niepotrzebny i niedzisiejszy. Posiada on jednak wiele funkcjonalności, które mogą wpłynąć na dłuższy czas użytkowania obuwia. Warto więc spróbować działania prawideł, na początek choćby tych plastikowych.

Share:

1 comment

  1. Krzysiek 1 Maj, 2019 at 21:49 Odpowiedz

    Pamiętam jak kupiłem swoje pierwsze buty… wtedy nie wiedziałem czym są prawidła i buty szybko mi się zniszczyły i odkształciły 🙁

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *