Zdrowie

Dowiedz się, jak dbać o układ oddechowy zimą

kobieta zimą

Układ oddechowy w ciele człowieka odpowiada za wymianę gazową. Za jego pomocą organizmowi dostarczany jest tlen, a wszelkie produkty przemiany materii zostają wydalone. Układ oddechowy składa się z wielu elementów, dlatego warto wiedzieć, jak dbać o siebie zimą, by żaden komponent nie został narażony na rozwój poważnej infekcji.

Profilaktyka

Z opieki lekarskiej należy korzystać regularnie. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się mieszkańcy dużych aglomeracji. Wydzielany przez zakłady przemysłowe smog oddziałuje bowiem niekorzystnie na układ oddechowy, przyczyniając się m.in. do rozwoju raka płuc. Chcąc umówić się na wizytę lekarską w ramach NFZ, musimy liczyć się z długimi kolejkami oczekujących. Niekorzystne warunki pogodowe sprzyjają bowiem rozwojowi szkodliwych infekcji. Alternatywnym rozwiązaniem jest skorzystanie z prywatnych usług pulmonologa w Warszawie za pomocą strony internetowej https://cmp.med.pl/zakres-uslug/konsultacje-lekarskie/pulmonologia/.

Jak dbać o swoje zdrowie?

W okresie jesienno-zimowym warto unikać zatłoczonych miejsc, w których możemy zarazić się różnorodnymi infekcjami. Duże znaczenie ma również odpowiedni strój i regularna higiena. Jeśli jednak zauważymy niepokojące objawy, powinniśmy skorzystać z pomocy specjalisty. W przypadku dużych miast, czas oczekiwania może być dość długi. Jeśli mieszkasz w stolicy, możesz wówczas udać się prywatnej przychodni w Warszawie. Będziesz wówczas pewien, że specjalista potraktuje Twój przypadek indywidualnie, a w razie potrzeby zleci Ci wykonanie odpowiednich badań.

Pomoc lekarska

Jeśli zaobserwujesz u siebie objawy takie jaki zmęczenie, problemy z łapaniem tchu, duszności lub zaburzenia oddychania, powinieneś udać się do pulmonologa. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się aktywni i bierni palacze. Na podstawie przeprowadzonego wywiadu lekarz może zlecić wykonanie specjalistycznych badań, wśród których warto wskazać m.in. testy skórne, bronchoskopię, spirometrię oraz analizę surowicy krwi.

W okresie zimowym układ oddechowy narażony jest na niekorzystne oddziaływanie czynników zewnętrznych. Warto zatem dbać o odpowiedni ubiór przed wyjściem z domu. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby, zmagające się np. z astmą. W razie jakichkolwiek niepokojących objawów, należy bezzwłocznie udać się do specjalisty.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *