Technologie

Dresówka – czym jest i czemu zawdzięcza swoją popularność?

fuchsia dresówka

Dresówka to potoczna nazwa dzianiny dresowej. Materiał ten charakteryzuje się dużą elastycznością i rozciągliwością, co znacząco wpływa na komfort noszenia. Dzianiny w pierwszej kolejności wykorzystuje się do produkcji zimowej garderoby, a w szczególności czapek, szalików i swetrów. Świetnie sprawdza się również w przypadku wyrobów dresowych. Ubrania dresowe są obecnie bardzo popularne i tworzą tzw styl miejski, którego główne założenie to wygoda i komfort.

Materiał dzianinowy – co to takiego?

Dzianina powstaje przez formowanie przędzy w tzw kształt oczek. Dzięki temu nić jest pofalowana i niezbyt naprężona, odwrotnie niż w przypadku tkaniny, co wpływa na dużą rozciągliwość. Materiał ten może być gładki, wzorzysty, ażurowy lub fakturowany. Na jego wygląd i właściwości wpływa stopień ścisłości, czyli długość nitki w oczku, a także splot dzianiny.

To właśnie proces produkcji sprawia, że dzianina odznacza się dużą elastycznością i rozciągliwością. Technika falowania i szydełkowania gwarantuje miękkość i dużą przewiewność, co świetnie się sprawdza zarówno w ciepłe, jak i chłodniejsze dni i zapewnia komfort noszenia. Dodatkowo, świetnie przylega do ciała, co daje duże możliwości jej zastosowania. Niestety, wadą dresówki jest jej podatność na odkształcenia, które najczęściej pojawiają się w miejscach najbardziej narażonych na rozciąganie podczas noszenia (przede wszystkim okolice kolan w spodniach czy łokci w bluzach).

W swoim składzie dzianina dresowa zawiera przede wszystkim bawełnę, a także dodatek syntetyczny (np. elastynę). Na rynku dostępne są dresówki w różnych wersjach kolorystycznych, różnych faktur i motywów.

Dzianina dresowa – rodzaje.

Zasadniczo, dzianinę dresową można podzielić na dwa rodzaje:

  • dzianinę dresową drapaną;
  • dzianinę dresową niedrapaną (pętelkową, tzw pętelka).

Dzianinę dresową drapaną łatwo jest odróżnić, dzięki obecności charakterystycznego meszka, zwanego bają dresową. Jest ona grubym i niezwykle ciepłym materiałem, który doskonale sprawdza się jako składnik bluz i spodni dresowych. Dzianinę dresową niedrapaną łatwo odróżnić od drapanej dzięki obecności charakterystycznej pętelki. Jej główną cechą jest odporność na gniecenie, używa się jej do szycia spodni, bluzek, a także sukienek i tunik.

Dzianiny dresowe mogą różnić się między sobą składem. Do ich produkcji używa się głównie przędzy bawełnianej z dodatkiem włókien sztucznych i syntetycznych. Dzianinę pętelkową produkuje się przede wszystkim z domieszką elastanu lub lycry, zapobiegających nadmiernemu wypychaniu dzięki zwiększeniu elastyczności materiału. Dzianina dresowa drapana natomiast zawiera w swym składzie domieszkę poliestru, który znacząco zmniejsza jej kurczliwość i zapobiega wypychaniu.

Duży wybór dzianiny dresowej oferuje sklep Bawelna-Tkaniny.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *