poszetka

Poszetka to ozdobna chustka, która jest wkładana do górnej kieszonki marynarki. Natomiast, aby się ona prezentowała nienagannie to trzeba umieć ją składać. Zatem jakie są techniki składania poszetki?

Jak składać poszetkę – TV fold

Najprostszą i najbardziej klasyczną formą poszetki jest tzw. „TV fold”. Jest to wąski pasek wystający z kieszonki piersiowej. W białym kolorze będzie pasować prawie do każdej stylizacji i okazji. Najodpowiedniejszym materiałem “TV fold” będzie len lub bawełna. Te materiały wyglądają starannie, ale też dobrze się układają. Natomiast nieco inaczej może się układać jedwab (jest trudniejszy do ułożenia). “W tej wersji poszetkę składamy najpierw na pół, a później kilkukrotnie wzdłuż krótszego boku. Ilość tych złożeń zależy od szerokości naszej brustaszy i szerokości boku poszetki. W efekcie ma powstać prostokąt dokładnie na szerokość kieszonki piersiowej. Po włożeniu nie powinno być luzów po bokach, ani poszetka nie powinna się marszczyć z powodu ścisku.” Jak więc widzimy, składanie poszetki nie jest aż takie trudne.

Składanie chusteczki do garnituru w rogi

Trudniejszą formą składania poszetki jest ułożenie jest w tzw. rogi. Najlepiej będą się prezentować wykonane z lnu. Najpierw składamy poszetkę dwa razy, by uzyskać kwadrat, a następnie musimy zdecydować, czy chcemy pokazać gładki róg czy kanty. “Dwa rogi uzyskujemy poprzez lekkie rozsunięcie wcześniej uzyskanego kwadrata. Jego dalsze rozsuwanie doprowadzi nas do czterech rogów. Pozostałe czynności powtarzamy tak, jak za pierwszym razem. By eksponować jedynie trzy rogi, wystarczy schować najmniejszy z wersji z czterema.” Aby taka forma składania poszetki prezentowała się idealnie należy ćwiczyć jej składanie.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *