Lifestyle

Mierzenie rozmiaru palca – co ma znaczenie?

mierzenie palca

Idealne dopasowanie rozmiaru pierścionka do obwodu palca nie należy do łatwych zadań. Szczególnie jeżeli kupujemy coś przez internet bądź dla drugiej osoby. Dobieranie na oko może zakończyć się odsyłaniem przesyłki lub rozczarowaniem malującym się na twarzy obdarowywanej osoby. Możemy jednak tego uniknąć. Ustalmy więc, jak zmierzyć rozmiar palca.

Sprawdzanie rozmiaru palca. Gdzie, kiedy i jak?

Nawet najpiękniejszy pierścionek traci część swojej wartości, jeżeli zsuwa się z palca. W takiej sytuacji, zamiast cieszyć się błyskotką, cały czas musimy być czujni, żeby nie zaginęła. A okazji do zgubienia się nie brakuje. Mycie rąk, czyszczenie naczyń, pobyt nad morzem itd. Z drugiej strony, jeżeli pierścionek jest za ciasny, odczuwamy dyskomfort i nieprzyjemny ucisk. Z trudem udaje się go ściągnąć, a na palcu pozostaje czerwony ślad. Jeszcze gorzej, jeżeli niedopasowana biżuteria trafiła do osoby, której chcieliśmy zrobić przyjemność. Teraz musi ona pójść do jubilera i kombinować, co da się zrobić, żeby pierścionek zmniejszyć bądź poszerzyć w obwodzie. A wystarczyło jedynie wcześniej poznać pewne zasady i dowiedzieć się, jak zmierzyć rozmiar palca.

Z tym zagadnieniem możemy udać się do jubilera bądź dokonać pomiarów samemu. Co da się zrobić, kiedy decydujemy się na tę drugą opcję? Wykorzystajmy miarkę krawiecką, krótki sznurek, tasiemkę bądź wąski pasek papieru. Wybraną miarkę dokładnie zawijamy wokół nasady palca. Musi ona luźno do niego przylegać. W żadnym wypadku nie może wrzynać się w skórę. Następnie odczytujemy wynik z miarki i porównujemy go z wartością obwodów wewnętrznych pierścionka. Obwody te znajdziemy w tabeli, a tabelę dostaniemy u sprzedawcy ozdoby, która nas interesuje. Wartość, która najlepiej odpowiada naszemu wynikowi, wskaże nasz rozmiar.

Do ustalenia rozmiaru palca możemy wykorzystać również suwmiarkę. Musimy jednak mieć świadomość, że taki pomiar bywa nieprecyzyjny. Dlaczego? Z prostego powodu. Ciało łatwo ulega metalowym elementom. Jeżeli zdecydujemy się na tę zasadę, powinniśmy również uważać, żeby suwmiarka nie ściskała zbyt mocno nasady palca. Tu także zestawiamy osiągnięty wynik z tym, co widzimy w tabeli.

A jeżeli biżuteria ma być prezentem, to oczywiście najlepiej wzorować się na pierścionku, który dana osoba już posiada. Trzeba tu więc trochę pokombinować i w tajemnicy ustalić, o jaki obwód chodzi. Wybranie się z dziewczyną, koleżanką czy mamą do jubilera jest zbyt oczywiste i pozbawia efektu zaskoczenia. Najlepiej więc nasz plan zdradzić jakiejś zaufanej osobie, która dyskretnie ustali rozmiar palca, po czym przekaże nam zdobytą informację.

Określamy rozmiar palca – co jeszcze się liczy?

Kiedy patrzymy na dłonie, wydaje się, że w zasadzie wyglądają identycznie. Jednak nic bardziej mylnego. Palce lewej i prawej dłoni różnią się rozmiarem. Zwykle palce wiodącej dłoni są nieznacznie grubsze od tej, której używamy rzadziej. Nie możemy więc z góry przyjąć, że obwód pierścionka, który nosimy na jednej dłoni, będzie perfekcyjnie pasował również dla drugiej. Warto wiedzieć też, że sąsiadujące ze sobą palce różnią się wielkością nawet o dwa rozmiary. W rezultacie pierścionek, który nie polubił się z palcem wskazującym, może darzyć sympatią palec obrączkowy.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *