Lifestyle

Drewniane kółka gimnastyczne – idealnie uzupełnienie treningów

Drewniane kółka gimnastyczne

W przypadku treningów, tak domowych, czy tych na siłowni, fascynacja sprzętem do ćwiczeń i akcesoriami sportowymi jest nie do uniknięcia dla większości z tych, którzy wytrwają w postanowieniu regularnych treningów. Sprzętu sportowego i akcesoriów do sportu jest jednocześnie tak wiele, że czasem nie sposób rozeznać się, co jest kwestią pierwszej potrzeby, a co stanowi dodatek, w który możemy zaopatrzyć się w ostatniej kolejności. Jednym z akcesoriów, które znaczna część sportowców rozważa w pewnym momencie aktywności sportowej, są kółka gimnastyczne. Do czego służy taki produkt, w przypadku jakiego rodzaju treningu będzie faktycznie używany i czy nie stanie się sprzętem, na który niepotrzebnie wydaliśmy pieniądze, po to, by leżał okurzony w kącie? Oto, co trzeba wiedzieć, przed zakupem takiego produktu.

Kółka gimnastyczne – czym jest ten produkt?

Kółka gimnastyczne (czy, przy użyciu kalki językowej z angielskiego, po prostu ringi, pierścienie) to akcesoria sportowe, w postaci sztywnych obręczy, które zawiesza się na linach lub taśmach. Dzięki kółkom gimnastycznym mamy możliwość wykonywać proste ćwiczenia, jak i skomplikowane. Dzięki temu wybrane przez nas ringi, np. kółka gimnastyczne drewniane, urozmaicą zarówno profesjonalny trening, nadając się do zaawansowanych ćwiczeń akrobatycznych, ale będą stanowić także atrakcyjny dodatek dla właścicieli domowych siłowni, którzy pragną urozmaicenia w ćwiczeniach. Kółka gimnastyczne można znaleźć na siłowniach (gdzie poleca się je przetestować przed zakupem), ale z powodzeniem nadają się one także do ćwiczeń w domowym zaciszu. To akcesoria, o których często się zapomina, wybierając do domowej siłowni raczej hantle i drążki do pociąganie, niż kółka gimnastyczne. Niesłusznie. Osoby zaawansowane w sporcie właściwie wytłumaczenia, by o kółkach gimnastycznych nie pamiętać, bo dla wielu trenerów ten typ akcesoriów sportowych stanowi naturalne przedłużenie treningu, by stał się bardziej rozwinięty i kompleksowy. Poczatkującym zaleca się wzmocnienie kondycji przed ćwiczeniami z kółkami gimnastycznymi, wraz z nabieraniem formy, naturalnym jest chęć uczenia się w sporcie nowych rzeczy – wówczas praca z tymi przyrządami stanowi idealne rozwiązanie.

Kółka gimnastyczne – dlaczego warto wykorzystać je podczas treningu?

Włączenie ćwiczeń z drewnianymi kółkami gimnastycznymi do rutyny sportowej aktywności posiada szereg zalet. Sprzęt tego typu daje możliwość kompleksowego wzmocnienia (mogą wspomóc budowę mięśni rąk, ale także brzucha, czy nóg, ćwiczenia i efekt można dopasować do indywidualnych potrzeb treningowych), bo znaczna część ćwiczeń, możliwych do wykonania na kółkach gimnastycznych angażuje różne partie ciała. Wzmocnieniu ulega cała sylwetka. Ćwiczenia z kółkami gimnastycznymi to doskonały sposób nie tylko na wyrzeźbienie sylwetki, ale i na wzmocnienie kondycji i siły. Wykorzystają je zarówno osoby, którym zależy na uwidocznieniu mięśni (ponadto kółka gimnastyczne pozwalają wzmocnić mięśnie i stawy) i zbudowaniu masy, jak i ci, którzy pragną wyszczuplić sylwetkę, a nie tyle zdecydowanie zarysować mięśnie.

kółka gimnastyczne drewniane obręcze

Źródło: Materiały własne sklepu: muscleforge.pl

Aktywność sportowa na kołach gimnastycznych to także doskonały wybór dla tych, którzy pragną popracować nad koordynacją ruchów, która w życiu codziennym może przełożyć się na wypracowanie większej zwinności i gracji. Kółka gimnastyczne, w tym kółka gimnastyczne drewniane mają jeszcze jedną niekwestionowaną zaletę – są po prostu poręczne, a łatwość umieszczenia tych akcesoriów w domowej siłowni jest nieproporcjonalna do tego, jakie mogą dać efekty (można by się spodziewać, że sprzęt, znajdujący zastosowania w wielu rodzajach treningów – i fakcie, że na kółkach gimnastycznych można trenować całe ciało – będzie zajmował nieco więcej miejsca). Transport kółek gimnastycznych także nie będzie stanowił problemu.

Kółka gimnastyczne – jak wybrać?

Wybierając kółka gimnastyczne warto zwrócić uwagę na materiał. Jednym z bardziej popularnych rozwiązań są kółka gimnastyczne drewniane. Możliwe jest także wybranie kółek gimnastycznych z tworzywa sztucznego. W każdym przypadku należy się upewnić, czy powierzchnia akcesoriów jest gładka i starannie wykończona. Pozornie można mieć w tym wypadku obawy, co do kółek drewnianych, jednak, jeśli zadbamy o jakość produktu (nabywając np. kółka drewniane wielokrotnie szlifowane), do zalety w postaci odpowiedniego do pracy wykończenia, możemy dodać szereg innych zalet tego właśnie rozwiązania, bo kółka gimnastyczne drewniane są wytrzymałe, nie ślizgają się w dłoniach (drewno ma najlepszy współczynnik tarcia), wchłaniają pot, co czyni chwyt pewniejszym, a ponadto są antyalergiczne. Wadą może być to, że kółka gimnastyczne tego typu nie są odporne na warunki atmosferyczne, także mogą stanowić problem dla osób trenujących na dworze (wówczas, zwłaszcza podczas kapryśnej pogody lub dla siłowni na stałe umiejscowionych na powietrzu, poleca się kółka gimnastyczne z tworzywa sztucznego). Warto wspomnieć jeszcze, że kółka gimnastyczne drewniane sprawdzą się u miłośników tradycji, czy w rutynie sportowych geeków, bo to właśnie ten rodzaj akcesoriów został uznany za akcesoria podstawowe przez FIG. Kolejną kwestią wartą rozważenia jest średnica, którą trzeba dopasować do wielkości dłoni (im większa dłoń, tym większa średnica). Przyjrzyjmy się także temu, jakie może być maksymalne obciążenie kółek, by korzystać ze sprzętu w bezpieczny sposób (mając na uwadze, że maksymalne obciążenie zależne jest także od sposobów montażu). Przeznaczmy na kółka gimnastyczne określony budżet, bo wówczas będziemy mieli możliwość szybkiego zadecydowania, czy szukamy kół bez elementów montażowych, czy takie, w których zestawie są już one zawarte.

Wraz z rozważeniem powyższych kwestii wyboru kółek gimnastycznych i zdecydowaniem się na konkretny produkt, zdecydować powinniśmy się na coś jeszcze – determinację, by wytrwać podczas treningów. Kółka gimnastyczne, choć mogą stanowić na początku wyzwanie, ostatecznie pozwolą cieszyć się kompleksowymi efektami, przekładającymi się nie tylko na rewelacyjnie prezentującą się sylwetkę, ale i po prostu na zdrowie. A o to przecież takie zadanie w pierwszej kolejności powinien spełniać sport.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *