Lifestyle

Jak prać bieliznę? Poznaj najlepsze metody!

pranie odzieży

W jaki sposób prać bieliznę?

Bielizna jest jednym z nieodłącznych elementów naszej codziennej garderoby. W wyniku noszenia jej codziennie, ulega bardzo szybkiemu brudzeniu, a częste pranie powoduje liczne uszkodzenia i wypłowienia koloru. Noszenie niezachęcająco wyglądającego biustonosza, czy uszkodzonych majtek to żadna przyjemność. Dlatego właśnie, tak ważne jest umiejętne przedłużanie użyteczności naszej bielizny, w szczególności jeśli są to produkty z najwyższej półki i chcemy, aby pozostały z nami przez dłuższy czas. Zatem jak zadbać o nasz codzienny komfort?

Segreguj swoją bieliznę

Jednym z najważniejszych elementów, które prawidłowo przygotują bieliznę do prania jest jej segregacja. Nieprawidłowym rozwiązaniem będzie wrzucenie pomieszanej bielizny do pralki. Niestety w tej sytuacji efektywne pranie graniczy z cudem. Nawet, jeśli nie dysponujesz dużą ilością wolnego czasu, warto poświęcić dosłownie chwilę na segregację swojej  bielizny według koloru. W ten sposób unikniesz zmiany koloru swojego ulubionego stanika, czy stringów damskich w trakcie prania.

Pierz zawsze jasną bieliznę razem, a ciemną dorzuć do prania ciemnych elementów Twojej garderoby. Nie lekceważ również zaleceń o segregowaniu bielizny według rodzaju tkanin, z jakich zostały wykonane. Nie bez powodu pralki posiadają różne programy pracy, dopasowane do materiału z jakiego wykonano odzież. Pod żadnych pozorem nie powinnaś łączyć bawełnianych i koronkowych części bielizny w jednym praniu a nie wspominam już tutaj o legginsach.

A może prać ręcznie?

Wśród różnorodnych rozwiązań na utrzymanie doskonałego wyglądu Twojej bielizny to właśnie pranie ręczne pozostaje najbardziej polecanym i bezpiecznym sposobem. Fakt ten wynika przede wszystkim ze znacznie wyższego poziomu delikatności ręcznego prania, które nie powoduje zniekształceń elementów bielizny i nie wyciąga ich, czego nie można powiedzieć o pralce. W jaki sposób prać ręcznie? Przygotuj miskę z ciepłą wodą i dodaj do niej płatki mydlane lub dobrej jakości płyn do prania. Następnie pozostaw bieliznę w misce na 30 minut. Po tym czasie spierz zabrudzenia i starannie wypłucz ubranie. Jeśli dostrzegasz na swojej bieliźnie plamy, których trudno będzie się pozbyć, możesz użyć specjalnego mydełka odplamiającego.

Kiedy konieczne jest ręczne pranie?

Kiedy zdecydowałaś się na zakup bielizny satynowej, koronkowej lub jedwabnej powinnaś szczególnie zwrócić uwagę na możliwość ręcznego prania. Nie inaczej jest w przypadku biustonoszy z fiszbinami, o ile nie posiadasz plastikowej kuli, która uchroni ich elementy podczas prania w pralce.

Jak prać w pralce?

Pierwszym krokiem w planowaniu prania bielizny powinno być sprawdzenie metek poszczególnych elementów. Zazwyczaj znajdziesz na nich piktogramy, które precyzyjnie wskażą, jaki sposób okaże się najlepszym rozwiązaniem dla Twojej bielizny. W ten sposób, wybrana odzież na dłużej zachowa swój nienaganny wygląd, a Ty zapewnisz sobie najwyższy komfort jej użytkowania. Temperatura w trakcie prania nie powinna przekraczać 40 stopni Celsjusza. Najlepiej jeśli uda Ci się znaleźć specjalny program dedykowany bieliźnie lub wybierzesz program prania ręcznego.

Aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia biustonoszy i majtek, warto zainwestować w siateczki lub koszyki na bieliznę. Ten niewielki wydatek pozwoli na ochronę dodatkowych elementów, które nie oderwą się od bielizny nawet w trakcie szybkich obrotów bębna. Przed rozpoczęciem prania, zapnij stanik i jego ramiączka, aby nie uszkodziły one materiału. Znacznie lepszym sposobem na utrzymanie swojej bielizny w doskonałej kondycji będzie stosowanie płynu do prania.  Delikatny materiał potrzebuje doskonałej pielęgnacji.

Jak suszyć wypraną bieliznę?

Po pomyślnie przeprowadzonym praniu nadszedł czas suszenia. Pod żadnym pozorem nie susz bielizny w suszarce. Tego rodzaju czynność doprowadzi do szybkiego uszkodzenia włókien i dodatkowych elementów. Niestety, suszenie w suszarce sprawi, że materiał będzie zniekształcony i znacznie twardszy w dotyku, co zmniejszy komfort noszenia nawet wyjątkowej bielizny. Dlatego też, po wyjęciu elementów garderoby z pralki, dobrze jeśli wyciśniesz wodę i rozłożysz każdy z nich na ręczniku znajdującym się na płaskiej powierzchni. Możesz również wykorzystać tradycyjną suszarkę. W przypadku suszenia stanika, najważniejsze aby nie spowodować zniekształceń jego miseczki. Zadbaj więc o ułożenie do miseczkami do góry.

Bielizna jest bardzo często postrzegana jako nasza druga skóra. Elementy intymnej garderoby wyrażają nasz charakter i definiują pewność siebie. Warto zadbać, aby ze względu na jej ścisłe przyleganie do ciała pozostawała świeża, pachnąca i miła w dotyku. Z tego też względu, nie bagatelizuj dbania o bieliznę i wykonywania odpowiedniego prania. Tylko w ten sposób sprawisz, że Twoje ulubione komplety zostaną z Tobą na dłużej w doskonałej kondycji i ze swoim nieprzeciętnym blaskiem.

Share:

1 comment

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *