strój na narty

Zwróć koniecznie uwagę na to, co ubierasz na narty. Nie ma nic gorszego niż upadek na nartach i jazda później w zimnych, wilgotnych ubraniach. Przygotuj się odpowiednio na różne warunki na stoku. Mokre skarpetki ze zdrętwiałymi palcami, kawałki stopionego śniegu spływające po plecach i zimny, przeszywający wiatr to naprawdę nic przyjemnego.

Niektórym osobom wydaje się, że wystarczy założyć kurtkę i spodnie narciarskie, czapkę, szalik i rękawiczki i już są gotowi. Jednak są w błędzie. Powinny pamiętać o kolejnych warstwach ubrań i dostosowaniu stroju do warunków.

Warstwa podstawowa

Strój warstwowy, czyli popularny “na cebulkę”, jest niezbędny w każdy zimny dzień. Pamiętaj, że na szczycie góry może być wietrznie i zimno. Musisz być na to doskonale przygotowany. Zawsze możesz zdjąć warstwę, jeśli wyjdzie słońce i zrobi się ciepło. Jeżeli będzie cały czas zimno, też nie musisz się martwić. Taki strój zapewni Ci ciepło i wygodę.

Pierwszą warstwą, o której musisz pamiętać, jest długa bielizna termoaktywna (koszula i spodnie). Bawełniana, flanelowa bielizna nie zapewni Ci komfortu na stokach. Zamiast niej, wybierz oddychający model, dobrze odprowadzający pot z dala od ciała. Skutecznie chroni przed zimnem i uczuciem lepkości. Producenci oferują oddzielną wersję dla kobiet i oddzielną dla mężczyzn.

Pierwsza warstwa jest najprawdopodobniej najważniejsza dla każdego narciarza i snowboardzisty. Pozwala kontrolować temperaturę ciała. Zapewnia też suchość i ciepło. Odprowadza wilgoć z dala od ciała, zamiast ją absorbować. Warstwa bazowa jest najczęściej wykonana z wełny merynosów lub mieszanek syntetycznych, takich jak poliester. Zapewniają zdecydowanie większy komfort niż bawełna. Warstwy bazowe występują w różnych stylach i kolorach. Różnią się też wagą.

Średnia warstwa

Służy do izolacji i utrzymania ciepła blisko ciała. Wykonana jest z różnych tkanin i stylach. W ofercie znajdziesz poliestrowe, puchowe i syntetyczne kurtki męskie 4F i damskie. Polar cieszy się ogromną popularnością. Przede wszystkim dlatego, że znajduje się w atrakcyjnej cenie.

Może być lekki, średni lub ciężki. Dobrze oddycha i schnie stosunkowo szybko. Kurtki ocieplane mogą zawierać puch naturalny lub syntetyczny. Łączenie warstw izolacyjnych z cieńszą kurtką to świetny sposób na dostosowanie się do różnych warunków. Jeśli zrobi się gorąco, możesz usunąć warstwę. Jeżeli jeździć w grubej, ocieplanej kurtce, masz ograniczone pole manewru. Średnia warstwa jest bardzo funkcjonalna w mieście i poza szlakiem. Ta warstwa może się składać ze swetra, golfa lub bluzy. Zaprojektowana jest tak, aby zapewnić ciepło i wygodę, bez dodatkowego ciężaru.

Zewnętrzna warstwa

Zapewnia ciepło blisko ciała. Składa się z kurtki i spodni dla narciarzy. Kurtki typu shell nie są izolowane, ale wystarczająco wodoodporne, aby sprawdzić się w różnych warunkach. W połączeniu z odpowiednimi warstwami środkowymi i wewnętrznymi sprawdzą się doskonale przez cały rok. Zarówno kurtki, jak i spodnie mogą być izolowane lub nieizolowane. Koniecznie zwróć uwagę na hydroizolację.

Dużą popularnością cieszą się kombinezony i ogrodniczki. Zapewniają świetną ochronę przed wiatrem i śniegiem. Wybierając kurtkę zwróć uwagę na to, aby była odporna na różne warunki atmosferyczne. Powinna być izolowana, uszczelniona szwem, wodoodporna i chronić przed wiatrem.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *