Lifestyle

Jak usunąć żywicę z ubrania?

odzież

Niektóre substancje usuwa się wyjątkowo trudno po tym, jak zaplamią ubranie lub cokolwiek tekstylnego. Zdecydowanie ciężkim przypadkiem są zabrudzenia odzieży żywicą, czyli sokiem drzewnym. Substancja jest lepka i nieco przypomina miękką gumę, dodatkowo powoduje zażółcenie materiału. Na szczęście istnieją sposoby “fachowe” i domowe, dzięki którym można uratować zaplamione żywicą ubranie.

Domowe sposoby na żywicę na ubraniu – w zasięgu ręki

Najłatwiej usunąć plamy z żywicy, gdy są jeszcze dość świeże. Jedna z metod zakłada umieszczenie pobrudzonej odzieży w lodówce tak, by naklejona żywica została zamrożona. W tym momencie substancja jest podatna na kruszenie lub zdrapywanie. Trzeba tylko uważać, by przy okazji nie pozbyć się plamy razem z częścią tkaniny, jeśli zabiegi czyszczące będą zbyt intensywne. Na materiale najprawdopodobniej nie ma jeszcze bardzo trwałych plam z żywicy, ale tak czy inaczej trzeba go oczyścić. Oczywiście idealny byłby specjalny wybielacz do tkanin, ale jest to środek chemiczny, nie zawsze dostępny i powoduje ryzyko powstania przebarwień. Jako zamiennika można użyć np. acetonu, spirytusu salicylowego. Bardzo dobry do wywabiania plamy z żywicy będzie także olejek herbaciany.

Można wygrać też ze starą plamą

Zaschnięte plamy na ubraniu są bardziej kłopotliwe, ale warto spróbować z nimi powalczyć. Naklejona na odzież substancja po pewnym czasie twardnieje, można więc usunąć żywicę bez wkładania tkaniny do lodówki. W dalszym ciągu należy robić to ostrożnie. Plama na ubraniu jest już utrwalona, ale wspomniane w poprzednim akapicie substancje są skuteczne – zwłaszcza olejek herbaciany. Nie zawsze przebarwienie ustąpi od razu, można więc po jednym praniu spróbować ponownie usunąć plamę olejkiem bądź innym rozpuszczalnikiem. Może zajść konieczność wcierania substancji w tkaninę, czego nie powinno się robić palcem ze względu na możliwość podrażnienia skóry – można posłużyć się np. watą lub wacikiem kosmetycznym. Po każdym wywabianiu plamy z żywicy ubranie trzeba dokładnie wyprać w pralce lub ręcznie.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *